Δίκαιη νίκη

Δίκαιη νίκη

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα μας και απέσπασε μια δίκαιη και πολύ σημαντική νίκη στην έδρα του Ηρακλή Ιωαννίνων με 3-2 σετ. Η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετικό βόλλευ κατά διαστήματα και ξεπερνώντας τον κακό της εαυτό έφτασε στο πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Στο 1ο σετ η ομάδα του Ηρακλή Ιωαννίνων μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-2, 9-3 και 12-8. Στη συνέχεια ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ αντέδρασε και πλησίασε στο σκορ σε 14-12. Όμως η προσπάθεια για ανατροπή έμεινε άκαρπη, καθώς ο Ηρακλής με ένα σερί τεσσάρων πόντων ξέφυγε στο σκορ και κέρδισε το σετ με 25-21.

Στο 2ο σετ o Ηρακλής προηγήθηκε με 10-7 αλλά από αυτό το σημείο ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του βελτιώνοντας το σέρβις, την υποδοχή και το μπλοκ με αποτέλεσμα να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 7 πόντων και να προηγηθεί με 14-7.  Οι αθλήτριες μας συνέχισαν να παίζουν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση και κέρδισαν το σετ με 25-21.

Στο 3ο σετ το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με πολλές εναλλαγές στο σκορ (6-6, 9-7 14-15, 16-16). Ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ ήταν καλύτερος από τον Ηρακλή, είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι του και προηγήθηκε λίγο πριν το τέλος του σετ με 23-18 και 24-19. Τελικά κέρδισε δίκαια το σετ με 25-23.

Στο 4ο σετ οι αθλήτριες μας δεν μπήκαν με την αυτοπεποίθηση και την ψυχολογία που είχαν στα προηγούμενα σετ με αποτέλεσμα να χάσουν εύκολα το σετ με 25-12.

Στο 5ο και καθοριστικό σετ τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μας στην αρχή του σετ βρέθηκε να χάνει με 5-3, 8-6 και 9-7. Όμως οι αθλήτριες μας δεν πτοήθηκαν καθόλου και ισοφάρισαν αρχικά τον Ηρακλή σε 11-11. Στη συνέχεια προηγήθηκαν με 14-12 και τελικά κέρδισαν το σετ με 15-13 φτάνοντας έτσι σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Το επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας είναι την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου στο ΔΑΚ Άρτας με αντίπαλο τον Ιωνικό Αγρινίου.