Ήττα για τις Παγκορασίδες μας

Με το αριστερό ξεκίνησαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις οι Παγκορασίδες μας, γνωρίζοντας την ήττα με 0-3 σετ από τον Γ.Σ. Άρτας στο τοπικό ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής(την 1η αγωνιστική είχαμε ρεπό).

Με πολύ άγχος μπήκε η ομάδα μας στο 1ο σετ όπου συνεχόμενα λάθη στην υποδοχή τελείωσαν το σετ γρήγορα με σκορ 06-25.

Στο 2ο σετ, με σαφώς μεγαλύτερη συγκέντρωση και ψυχραιμία και την Σαπλαούρα να παίρνει κρίσιμους πόντους σε σέρβις και επίθεση, αλλά κρίσιμα λάθη στην υποδοχή έβαλαν μπροστά τον αντίπαλο με το σετ να τελειώνει 19-25.

Στο 3ο σετ μπήκαμε δυνατά με την Κουτσού να πιέζει στο σέρβις και την Παπαδήμα να βγάζει δύσκολες άμυνες όμως η αποτελεσματικότητα της αντίπαλης ομάδας στην επίθεση ήταν καταλυτική με το σετ να λήγει 19-25.

Πολύ ικανοποιημένοι έμειναν οι συνοδοί της ομάδας Καραβασίλης και Παπα’ι’ωάννου με την απόδοση και τον ενθουσιασμό της ομάδας, δεδομένου ότι 3 από τις βασικές αθλήτριες πήραν το βάπτισμα του πυρός σε αγωνιστικό επίπεδο( Κοσμά, Οικονόμου, Καλύβα)  και άλλες 2 απουσίαζαν λόγω ιώσεων(Ζαγαλίκη, Σταύρου).

Επόμενος αγώνας, εκτός έδρας στην Φιλιππιάδα με αντίπαλο την τοπική ομάδα την Κυριακή 17/4 στις 14.00 .

Α.Ο Φιλία Άρτας: Σαπλαούρα, Παπαδήμα, Κουτσού, Καλύβα, Κοσμά, Οικονόμου, Γιώτη, Δήμου.