Πρώτη νίκη

Πρώτη νίκη

Την πρώτη του νίκη πανηγύρισε ο ΑΟ ΦΙΛΙΑ, και μάλιστα εκτός έδρας, για το πρωτάθλημα της ΕΣΠΕΔΕ γυναικών με αντίπαλο τον Ιωνικό στο Αγρίνιο. Η ομάδα μας παίζοντας εξαιρετικά επικράτησε του Ιωνικού σχετικά εύκολα με 3-0 σετ αποδεικνύοντας έτσι τις πραγματικές της δυνάτοτητες.

Από το πρώτο κιόλας σετ η ομάδα μας μπήκε συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να κερδίσει. Έχοντας πολύ καλή υποδοχή, πάσα και τελειώματα πήρε το προβάδισμα και κέρδισε το σετ με 25-17. Παρόμοια με το πρώτο, εξελίχθηκε και το δεύτερο σετ με την ομάδα μας να το κερδίζει ξανά με 25-17. Το τρίτο και τελευταίο σετ δεν εξελίχθηκε όπως τα προηγούμενα, αλλά είχε συναρπαστική εξέλιξη στο σκορ. Η ομάδα μας δεν μπήκε με την ίδια διάθεση, όπως στα προηγούμενα σετ, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω και να κυνηγάει το σκορ. Σιγά σιγά όμως ανέβασε την απόδοση της και με ένα μεγάλο σερί έφτασε να προηγείται με 23-17.  Σε αυτό το σημείο ο Ιωνικός κερδίσε 7 σερί πόντους και προηγήθηκε με 24-23. Όμως οι αθλήτριες μας δείχνοντας μεγάλα ψυχικά αποθέματα και αστείρευτο πάθος έκαναν την ανατροπή και κέρδισαν το σετ με 26-24.

Ο επόμενος αγώνας για την ομάδα μας θα γίνει το Σάββατο 02/12/17 στις 19.00 στα Γιάννενα με αντίπαλο την ομάδα της ΦΕΙ.